Przejdź do treści

Co to jest olejek eteryczny?

Olejki eteryczne to związki naturalnie występujące w różnych częściach roślin – m.in. w łodygach, korzeniach, korze czy nasionach. Szacuje się, że występują one w przeszło dwóch tysiącach różnych roślin z całego świata.

Rośliny wytwarzają olejki , ponieważ w ten sposób bronią się przed tym co je atakuje ze środowiska zewnętrznego czyli wszelkimi grzybami, bakteriami, pasożytami czy wirusami.

Człowiek nauczył się pozyskiwać olejki i korzystać z nich dla wspierania różnych obszarów naszego organizmu.

Dlaczego jakość
jest ważna?

Wybór olejków eterycznych jest naprawdę duży. Produkty dostępne na rynku różnią się jednak od siebie nie tylko składem chemicznym, ale także jakością i mocą.

Wiele firm chcąc obniżyć koszty wytworzenia olejków pomija niezwykle istotne kwestie związane z testowaniem i badaniami laboratoryjnymi. To sprawia, że nie każdy olejek eteryczny jest naprawdę czysty.

Duża część produktów jaki znajdziemy na rynku nazywanymi olejkami eterycznymi to olejki syntetyczne, warto pamiętać, że aromaterapia to wdychanie substancji, która trafia do naszego organizmu .

Na świecie nie ma standardu czy certyfikatu obowiązującego na olejki eteryczne co daje dużą możliwość produkcji podobnych substancji.

Uzyskanie pewności co do zawartości buteleczki z olejkiem jest możliwe tylko dzięki badaniom laboratoryjnym dlatego doTERRA wytworzyła  własny standard CPTG (Certified Pure Tested Grade)

Proces ten obejmuje szczegółowe badanie każdej partii olejków, a do jego przeprowadzenia angażowane są niezależne instytucje, co sprawia, że otrzymane wyniki są niezależne.

Dzięki temu mamy pewność, że olejek w butelce, którą mamy w domu jest czysty, przebadany i będzie miał powtarzalne efekty.

Używanie wyłącznie czystych olejków eterycznych i ich właściwe dawkowanie ma kluczowe znaczenie dla skuteczności ich działania oraz naszego bezpieczeństwa.

Tylko w ten sposób możesz liczyć na osiągnięcie pełnych korzyści, które wynikają z ich zawartości.

Co więcej używanie zanieczyszczonych olejków może w najlepszym przypadku nie dawać żadnych efektów, a w skrajnych sytuacjach może być wręcz niebezpieczne dla Twojego zdrowia.

Jak stosować olejki eteryczne?

Wewnętrznie

Ta metoda powinna być stosowana wyłącznie w przypadku olejków czystych i przebadanych olejków, gdzie dodatkowo taki sposób aplikacji został wskazany jako bezpieczny. Ta metoda jest niezwykle skuteczna, gdyż umożliwia „transport” olejków po całym organizmie. Olejki do stosowania wewnętrznego można spożywać razem z wodą, jedzeniem, poprzez umieszczenie kropli pod językiem lub w kapsułce.

Poprzez aromaterapię

Najpopularniejsza metoda, która obejmuje wszelkie sposoby uwalniania aromatu olejków. Można w tym celu skorzystać z dyfuzora, ale także z nakładania kropli na dłonie i wdychania czy stosowania ich jako perfum.

Aromaterapia to najbardziej rozpowszechniona metoda aplikacji olejków do naszego organizmu.

Przez skórę

Olejki mogą być stosowane miejscowo,
np. podczas masażu lub w miejsce bólu.

W wybrane miejsce należy po prostu wmasować kilka kropel olejku eterycznego w połączeniu z olejem. Olejki można dodawać także do stosowanych na co dzień balsamów czy środków nawilżających.

 

Olejkowe BHP

Zasady bezpieczeństwa i dobre praktyki

  • Połącz olejek z olejem bazowym
  • Zwróć uwagę czy nie ma reakcji alergicznych
  • Nie stosuj olejków tam gdzie są śluzówki (nie wlewaj do uszu, nosa itp.)
  • Dla niemowląt do 6 mies. stosuj głównie dyfuzję
  • Do 3 lat – dyfuzowanie i na skórę
  • Zrób odpowiednie proporcje według poniższej tabeli
  • Chroń przed słońcem miejsca posmarowane olejkiem z cytrusów min 12h
  • U dzieci i zwierząt unikaj gorących olejków (oregano, goździk, cynamon)
  • Wcieraj w stopy lub wzdłuż kręgosłupa
  • W infekcji powtarzaj aplikację olejków co 3h

Rozcieńczanie i dawkowanie olejków eterycznych

niemowlęta

0,5% zalecana dawka

dzieci do 3 lat

0,5%-1% zalecana dawka

dzieci do 3-6 lat

1%-3% zalecana dawka

dorośli

1%-10%

UWAGA – w wyjątkowych przypadkach mogą wystąpić podrażnienia lub alergie

Jeżeli chcesz zacząć swoją przygodę z olejkami eterycznymi, to jesteś w odpowiednim miejscu. Osoby zainteresowane tą tematyką często zdają sobie sprawę z tego, jak istotna jest jakość produktu, ale nie zawsze wiedzą, w jaki sposób mogą zweryfikować skład produktu czy potencjalne korzyści z jego stosowania. Jesteśmy przekonani, że właściwą odpowiedzią na te wyzwania są olejki dōTERRA.

Podobnie jak z innymi produktami, także w przypadku olejków eterycznych obowiązuje zasada, że otrzymujesz to, za co płacisz. Wybór olejków dostępnych na rynku jest naprawdę duży, a ich ceny nierzadko są bardzo niskie. To może być jednak pułapka, bo w przypadku preparatów, które mają bezpośredni wpływ na nasze zdrowie czy samopoczucie, jakość oraz skład mają kluczowe znaczenie.

Wybierając olejki eteryczne dōTERRA zyskujesz pewność, że Twój olejek będzie czysty. W butelce znajdują się wyłącznie naturalne składniki, bez jakichkolwiek wypełniaczy. Rynek olejków nie był objęty żadnymi standardami czy certyfikatami. Dlatego dōTERRA stworzyła je, a Ty masz dzięki temu komfort ich użytkowania. Co więcej rygorystyczne testy każdej partii sprawiają, że za każdym razem, gdy kupujesz nową buteleczkę, otrzymujesz tą samą, najwyższą jakość produktu. Poznaj inicjatywę Source to You i dowiedz się więcej.

Opinie

Polecają mnie