Kwiat jaśminu

Kwiat jaśminu to w wielu historiach symbol miłości i romansu. Niektórzy mylą jaśmin z jaśminowcem popularnym w Polsce, ale TO NIE TO SAMO.

Olejek jaśminowy pozyskuje się z jaśminu królewskiego oraz lekarskiego, jednak głównie z tej drugiej odmiany. Olejek jaśminowy może przynosić ulgę w stresie i leku, hamuje wybuchy agresji, pomocny jest również w utrzymaniu równowagi emocjonalnej podczas terapii leczenia uzależnień. Wpływa pozytywnie na umysł i pomaga zwalczać depresję, olejek jaśminowy pobudza organizm do samodzielnego wytwarzania serotoniny, zwanej hormonem szczęścia.

Stanowi on niezastąpioną pomoc w przypadku problemów ze snem, zapewniając, że będzie on długi, spokojny i niezakłócony. Naturalnie reguluje cykle miesiączkowe oraz sprawia, że okresy są mniej bolesne. Niweluje przy tym problem nadmiernego zmęczenia, rozdrażnienia, nudności i wahań nastoju. Regulacja okresu pomaga także w zapobiegnięciu wczesnej menopauzie i wyrównaniu właściwego poziomu hormonów w organizmie.

Olejek z jaśminu wspomaga produkcję niektórych hormonów, dzięki czemu reguluje prawidłową pracę narządów rodnych kobiet. Chroni macicę przed ewentualnymi nowotworami, na które narażone są głównie kobiety po menopauzie, które cierpią na braki estrogenu. Olejek jaśminowy w naturalny sposób ułatwia przeprowadzenie akcji porodowej i zmniejsza ból podczas jej trwania. Kobiety stosujące go podczas porodu twierdzą, że odczucie bólu było mniejsze i krótsze, zwłaszcza gdy łączy się go z podaniem tlenu.

Stosowany od wieków jest w pielęgnacji skóry jaśmin szczególnie pomocny jest w ochronie skóry suchej, łuszczącej się i odwodnionej. Jest bardzo popularnym i w pełni naturalnym środkiem w leczeniu egzemy i atopowego zapalenia skóry. Olejek ten jest bardzo dobry dla włosów i skóry głowy, sprawdza się w regenerowaniu włosów suchych i zniszczonych różnymi zabiegami, m.in. prostowaniem, farbowaniem czy trwałą ondulacją.

Olejek jaśminowy skutecznie redukuje powstałe wskutek trądziku blizny na twarzy, ślady po czyrakach i innych ranach. Może także przyczynić się do redukcji rozstępów, które są częstym utrapieniem kobiet w ciąży i osób nadmiernie otyłych. Olejek jaśminowy może być również stosowany jako naturalny afrodyzjak, silnie zwiększa libido, pomaga w problemach natury seksualnej, począwszy od przedwczesnego wytrysku, poprzez oziębłość do impotencji mentalnej.

Olejek jaśminowy bardzo dobrze łączy się i komponuje z olejkiem z bergamotki, olejkiem z drzewa sandałowego, a także z olejkiem różanym i olejkami z owoców cytrusowych.

Ciekawostki…

Delikatne płatki kwiatów jaśminu zbiera się ręcznie przed świtem, aby rosa i ciepło ich nie uszkodziły. Jeden pracownik w ciągu godziny jest w stanie zebrać około 0,5 kg surowca. Olejek eteryczny pozyskiwany z tych kwiatów jest drogim produktem, ponieważ do wyprodukowania 1 kg tego olejku potrzeba aż 1 tonę kwiatów.

Olejek jaśminowy przyczynił się do sławy takich perfum, jak: No.5 „Chanel”, Joy „Patou” czy Fleur de fleurs „Ricci”.
Olejek jaśminowy zwykle jest sprzedawany w połączeniu z olejem bazowym, jest to spowodowane wysoką ceną, na którą wpływa wymagający sposób zbioru i pozyskiwania.

https://www.olej.edu.pl/olejek-jasminowy-wlasciwosci/#